کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش
ژوئن 30, 2019
پی وی سی چیست ؟ ( PVC چیست ) کفپوش پی وی سی چیست ؟ ( PVC FLOORING )
ژوئن 30, 2019
نمایش همه

کفپوش اپوکسی چیست؟

سلام من تصمیم دارم تو این مقاله به شما توضیح بدم که کفپوش اپوکسی چیست؟ (epoxy flooring) و انواع روش‌های اجرای کفپوش اپوکسیو کاربردی‌های اون رو برای شما توضیح بدم. در ابتدا شما رو با تاریخچه‌ی مواد اپوکسی و ساختار شیمیایی این خانواده بزرگ آشنا می‌کنم. من سعی کردم به ساده‌ترین زبان ممکن در مورد این مواد و روش اجرای اون برای شما صحبت کنم؛ و سعی کردم وارد مباحث پیچیده شیمی مثل ساختار خانواده بسپار و پلیمرها  (polymer) که مواد اپوکسی از آنها ساخته‌شدن نشم چون دانستن اون به کسانی که در ابتدای مسیر یادگیریکف پوش اپوکسی هستند نه تنها کمکی که نمی کنه بلکه باعث میشه شما رو از مسیر اصلی هم دور کنه.

مقاله مرجع خانواده ی کفپوش های اپوکسی:

دوستان این مقاله مرجع من در مورد کفپوش های اپوکسی است و بامطالعه‌ی این مقاله به‌صورت کامل با این کفپوش ها و روش‌های اجرا و مزایا و معایب کفپوش اپوکسی آشنا می‌شوید و قولی که من به شما می تونم بدم بامطالعه و دیدن ویدیوهای این مقاله به‌صورت کامل چندین برابر مطالبی که کلاس‌های چند روزه‌ی یاد می‌گیرید اطلاعات صحیح و قابل استناد دریافت کنید و در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه‌ای وارد این مهارت شوید من توصیه می‌کنم حتماً از دوره‌ی جامع آموزش اجرای کفپوش اپوکسی از صفر تا صد استفاده کنید.
من سعی می‌کنم به‌صورت مداوم این مطلب رو به‌ روز رسانی و آپدیت کنم تا بتونید از جدیدترین اطلاعات در مورد این نوع کفپوش استفاده کنید تاریخ آخرین به‌روزرسانی چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ است.

کفپوش اپوکسی به زبان ساده:

اگر بخوام به زبان ساده و بدون پیچیده کردن مطلب و استفاده از اسامی شیمیایی پیچیده که اصلاً یادگرفتن اون برای یک مجری کفپوش اپوکسیکارایی هم ندارد. براتان توضیح بدم باید بگم که کفپوش های اپوکسی تشکیل‌شده از اجزای لای های رنگی است بسیار مقاوم که این مقاومت حاصل شده از ماده اولیه ی این رنگ است که رزین اپوکسی نام دارد. رزین اپوکسی یک مایع شیمیایی که بعد از مخلوط شدن با ماده سخت‌کننده (درواقع فعال‌کننده شیمیایی) آن به نام هاردنر به ماده‌ای سخت و مقاوم تبدیل می‌شود. به همین خاطر مواد اپوکسی را  یک ماده‌ی دوجزئی نام می‌برند.
_ برای اطلاعات بیشتر در مورد رزین های اپوکسی می توانید مقاله ی رزین اپوکسی چیست را مطالعه نمایید.

چرا مواد کفپوش اپوکسی دو جزئی نامیده می شوند:

دو جزئی به این معنی هستند که ماده‌ای مکمل به نام  هاردنر (که همان جزء دوم یا خشک‌کن آن است یا فعال‌کننده‌ی که بعد از ترکیب این دو مواد شیمیایی آن فعال‌شده و شروع به سفت شدن می‌کند مثل چسب‌های دوقلو) که در زمانی که می‌خواهیم از آن  استفاده کنیم هاردنر را با آن ترکیب می‌کنیم.

بعد ترکیب رزین اپوکسی با هاردنر شروع به فعل‌وانفعال شیمیایی می‌کند و مواد اپوکسی شروع به سخت شدن می‌کنند و زنجیره‌ی این مواد از بالا شروع به بسته شدن می‌کنند و مواد اپوکسی سخت می‌شوند ابتدا بعد از گذشت چند ساعت به حالت ژل تایم می‌رود و مواد به‌صورت ژل می‌شود و بعد از گذشت ۲۴ ساعت به‌صورت ظاهری خشک می‌شود و بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز به‌سختی کامل می‌رسد.

توجه داشته باشید: در اجرای کفپوش اپوکسی از مواد رقیق‌کننده مانند تینر فوری استفاده نکنید چون باعث تغییر در ساختار مولکولی مواد اپوکسی می‌شود و مقامت و خواص شیمیایی آن عوض می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *